Műhelyvezető: Prof. Dr. Ö. Kovács József egyetemi tanár
A korábbi társadalom- és életmódtörténeti műhely jó hagyományaira alapozva, ugyanakkor korszakban és tematikában bővített keretek között működik. A műhely címében szereplő fogalmak sorrendje sem közömbös. Azt kívánjuk érzékeltetni, hogy az emberi együttélési formák világaként értelmezett társadalomba ágyazódik be a gazdaság és a politika, ugyanakkor mind a gazdaság, mind a politikai formációk szorosan és meghatározó módon visszahatnak az emberi együttélésre. Mindez az emberek mindennapjait, vagyis életmódját is meghatározza, tehát a kutatásban helyet kap az életmódtörténeti megközelítés is.
A kora újkori, új- és jelenkori történeti valóságokat hangsúlyosan kölcsönhatásaikban igyekszünk ábrázolni. Igen fontosnak tartjuk a kutatásmódszertani, idegen nyevlű historiográfiai felkészítést, a tudatos történeti gondolkodás fejlesztését, a nézőpontoktól is függő történeti források (tárgyi, írott és audiovizuális) elemzését és szoros kontrollforrások alá vételét. A szemléletmód alakításában támaszkodunk a társ- és rokontudományok eredményeire, megtartva az alapvető történettudományi normákat.
A műhelyt doktoranduszok és tanárok, kutatók közös munkája formálja. Alapja a doktorandusz egyéni érdeklődése szerinti egyeztetett tematika. A múltban, forrásainkban igyekszünk megnevezni a történelem- és társadalomformáló tényezőket, hogy válaszoljunk az egyik legfontosabb kérdésre: miért történt vagy történhetett így? Tehát a miértekre és a hogyanokra keressük a választ. Történeti összehasonlításban keressük a szabályszerűségeket, a változások irányát. A makro- és mikrotörténeti közelítésmódot, a mennyiségi és minőségi szempontok szerinti elemzést nem szembeállítjuk, hanem együttesen alkalmazzuk. A politikai hatalom és uralom kérdéskörében szintén a kölcsönhatásokat hangsúlyozzuk, így például a politikai társadalomtörténeti elemzést nem csupán a jelenkortörténetben tartjuk megvalósíthatónak.
A tematikai hangsúlyok sorából kiemeljük a vidéktörténetet, amely az utóbbi években intézményes keretek között is működik. A vidéki Magyarország, a Kárpát-medence és – nem kizárva más európai területeket – a kelet-közép-európai vidéki életvilágok történeti összehasonlító elemzései hiánypótlók lehetnek. Külön is kiemeljük a kortársi tapasztalattörténeteket, egyéni és kollektív életpályák vizsgálatát mind az 1945 előtti, mind pedig a kommunista diktatúra időszakában. A jelenkortörténetben mindig aktuális lehetőség az oral history művelése.
Hallgatók és tanárok, kutatók rendszeres találkozásait szem előtt tartjuk. Tanácskozásaink, konferenciáink szerkesztett változatát publikáljuk.
A műhely oktatói
Társadalom- és életmódtörténet:
- Fejérdy Gergely
- Germuska Pál
- Guitman Barnabás
- Hidas Zoltán
- J. Újváry Zsuzsa
- Müller Rolf
- Ö. Kovács József
- Szekér Nóra
- Szelke László
Egyháztörténet:
- Fejérdy András
- Illés Pál Attila
- Pucilowski Jozef
- Perendy László
- Soós Viktor Attila
- Tóth Tamás
- Tusor Péter
Armenológia: